Cadet World Championships Miami - Event
Date: 8 Aug 2013 - 11 Aug 2013
Place: Miami, United States
Type: World Cadet Championships
Comparable competitions:
Results men
U50  
1 Natig Gurbanli AZE
2 Robinzon Beglarashvili GEO
3 Amartuvshin Bayaraa MGL
3 Jorre Verstraeten BEL
5 Tornike Nagliashvili GEO
5 Wataru Umekita JPN
7 Brian Abreu USA
7 Kanat Seilkhan KAZ
U55  
1 Bauyrzhan Zhauyntayev KAZ
2 Elios Manzi ITA
3 Tornike Tsjkadoea NED
3 Peter Miles GBR
5 Erekle Arkhozashvili GEO
5 Adonis Diaz USA
7 Salim Rebahi ALG
7 Kemran Nurillaev UZB
U60  
1 Takumi Oshima JPN
2 Bogdan Iadov UKR
3 Dzmitry Minkou BLR
3 Tsogtbaatar Tsend-Ochir MGL
5 Harutyun Dermishyan ARM
5 Jolan Florimont FRA
7 Hasan Umarov UZB
7 Sander Van den Bossche BEL
U66  
1 Koba Mchedlishvili GEO
2 Hifumi Abe JPN
3 Pavel Ershov RUS
3 Didar Khamza KAZ
5 Albert Mkrtchyan ARM
5 Sukhrob Tursunov UZB
7 Adrian Gandia PUR
7 Hryhory Klebcha BLR
U73  
1 Zaur Ramazanov RUS
2 Tamazi Kirakozashvili GEO
3 Ruslan Godizov RUS
3 Arso Milic MNE
5 Kevin Bakker NED
5 Lovro Kovac CRO
7 Nemanja Majdov SRB
7 Sobhan Rasouli IRI
U81  
1 Louis Krieber Gagnon CAN
2 Frank De Wit NED
3 Marko Bubanja AUT
3 Mikhail Igolnikov RUS
5 Turpal Tepkaev RUS
5 Idan Vardi ISR
7 Dominik Druzeta CRO
7 Martin Matijass GER
U90  
1 Karlen Palyan RUS
2 Shota Vaniev RUS
3 Ramin Safaviyeh IRI
3 Yoshiaki Shirakawa JPN
5 Domenik Schoenefeldt GER
5 Mikita Sviryd BLR
7 Yanis Djeroro FRA
7 Nikolay Gubankov KAZ
O90  
1 Hyoga Ota JPN
2 Harun Sadikovic BIH
3 Messie Katanga FRA
3 Ruslan Shakhbazov RUS
5 Fedir Panko UKR
5 Hugo Praxedes BRA
7 Rostislav Dashkov KGZ
7 Renat Nazmitdinov UZB
referee  
9 Slawomir Kownacki POL
9 Marius Jeberean ROU
Results women
U40  
1 Honoka Yamauchi JPN
2 Leyla Aliyeva AZE
3 Tsvetelina Tsvetanova BUL
3 Juliana Rodrigues BRA
5 Adiya Saiyn KAZ
5 Aniek Norder NED
7 Pamela Quizhpi ECU
7 Marine Gilly FRA
7 Pamela Quizhpi ECU
U44  
1 Mari Suzuki JPN
2 Kincső Mihalovits HUN
3 Anastasiya Turcheva RUS
3 Marusa Stangar SLO
5 Jaer-Yeong Kim KOR
5 Estefania Soriano DOM
7 Melisa Cakmakli TUR
7 Thais Kondo BRA
U48  
1 Mikoto Tsunemi JPN
2 Hye-Kyeong Lee KOR
3 Kristina Shilova RUS
3 Betina Temelkova BUL
5 Mzia Beboshvili GEO
5 Patrycia Szekely GER
7 Ariunjargal Manlaibaatar MGL
7 Reka Pupp HUN
U52  
1 Jessica Klimkait CAN
2 Mariam Janashvili GEO
3 Layana Colman BRA
3 Chishima Maeda JPN
5 Ulyana Minenkova BLR
5 Khulan Tseregbaatar MGL
7 Aigerim Amanzhanova KAZ
7 Katja Stiebeling GER
U57  
1 Jennifer Schwille GER
2 Kanna Murakami JPN
3 Sarah Harachi FRA
3 Rina Tatsukawa JPN
5 Gabriela Bitencourt BRA
5 Gaby De By NED
7 Stefania Dobre ROU
7 Anja Stangar SLO
U63  
1 Szabina Gercsák HUN
2 Ines Prevot FRA
3 Lisa Müllenberg NED
3 Lubjana Piovesana GBR
5 Lyudmyla Drozdova UKR
5 Tea Tintor SRB
7 Patricija Brolih SLO
7 Marina Olarte FRA
U70  
1 Marie Eve Gahié FRA
2 Mako Enda JPN
3 Sophie Berger BEL
3 Brigita Matić-Ljuba CRO
5 Elvismar Rodriguez VEN
5 Ekaterina N Tokareva RUS
7 Naomi De Bruine AUS
7 Petra Opresnik SLO
O70  
1 Gusmary Garcia Savigne CUB
2 Morgane Duchene FRA
3 Vasylyna Kyrychenko UKR
3 Sara Rodriguez ESP
5 Michelle Goschin GER
5 Ana Laura Portuondo Isasi CAN
7 Karyna Stativkina UKR
7 Kariman Shafik EGY
referee  
9 Victoria Melendez ESP
9 Katalin Fridrich HUN