Judoka
Judoka search
Judoka birthdays
Judo stats generator
Judo Legends
Events
Latest judo results
Judo competitions
Search judo events
Add your event
News
Videos
Countries
JudoInside
.com
Contact us
Shop
en
de
es
fr
hr
hu
ja
nl
pt
ru
Latin Country Cup - Event
Home
Event
Latin Country Cup
Judo results
Date:
-
Place:
, Romania
Type:
International Tournament
Stay Inside
Comparable competitions:
Select...
African Cup U21 Bujumbura (2020)
Canada Winter Games Red Deer (2019)
IBSA Tokyo International Judo Championships (2019)
IJF Referee and Coach Seminar Mittersill (2019)
IBSA Paralympic Youth Games Pajulahti (2019)
IBSA Olympic Qualifier in Fort Wayne (2019)
Ontario Winter Games Cadets (2018)
CISM East Asian Championships (2017)
Sudamericano Junior Championships Cuenca (2017)
IJF Referee and Coach Seminar Baku (2017)
International Tournament Lokomotov Sofia (2017)
Training Camp 2017 Kosovo (2017)
IJF Referee and Coach Seminar Tokyo (2016)
Alberta Winter Games Cadets (2016)
International Tournament Bondy (2016)
International tournament Label B Maubeuge (2016)
National Games of India Kerala (2015)
Canada Winter Games Prince George (2015)
International tournament Label B Maubeuge (2015)
Pan American Team Championships Edmonton (2015)
International Tournament Bondy (2015)
Monaco Team Tournament (2014)
Memorial Tournament Šćepan Simanic (2014)
Podgorica Cadet Open (2014)
Tournament Jena Cadets (2014)
International Tournament Bondy (2014)
Central and North American Cadet Tournament (2014)
International tournament Label B Maubeuge (2014)
Central and North American Junior Tournament (2014)
BC Winter Games Cadets (2014)
International tournament Label B Leers (2014)
Elva Open (2013)
San José Cup Copa Panamericana (2013)
Passau International Easter Tournament (2013)
International Tournament Rohrbach (2013)
Centroamerican Games San Jose (2013)
Copa Juan Carlos (2013)
International Tournament Bob Zuidland (2013)
International tournament Label B Leers (2013)
Gymasiades Juniors Brasilia (2013)
Russian Ministry of Defense Team U17 Cup Moscow (2012)
International Tournament Mjøndalen (2012)
National Open Tournament Vladikavkaz (2012)
International tournament Label B Leers (2012)
International Tournament Bob Zuidland (2012)
Torneo Città dei 3 Castelli (2012)
Kiev Oblast Governor Cup (2011)
All Japan Judo Championships Tokyo (2011)
Korea Yongin Juniors (2011)
International Childrens Games Ravencraig (2011)
International tournament Label B Leers (2011)
International Hillerød Judo Cup (2011)
International tournament U17 Alytus (2011)
National Games of India Ranchi (2011)
II. Eurasian Cadet Sport Games Kazan (2010)
2nd Copa Olimpica San Juan (2010)
Ontario Winter Games Cadets (2010)
2nd Copa Olimpica U20 San Juan (2010)
Yanira Vigil y Juan Carlos Vargas (2010)
Grand Prix Panamericana Panama (2010)
Centroamericano Championships Panama (2010)
Midwestern Championships Waukegan Illinois (2010)
National University Championships Chihuahua (2010)
European Military Championships (2010)
Rajiv Gandhi Jaipur India (2010)
Algerian Junior Championships (2010)
NorthGlenn Championships (2010)
British Team Championships Walsall (2010)
World Cup Team Salvador (2010)
International Cup Juan Carlos Vargas (2009)
Judo for Peace tournament Sharm El Sheikh (2009)
International U17 Tournament Madrid (2009)
PANAM Juvenil Puerto Rico Championships (2009)
1st Copa Olimpica U17 Puerto Rico (2009)
International Judo Tournament Riga (2009)
British team Championships St. Helens (2009)
International U18 Tournament Luxembourg (2008)
International tournament Label B Leers (2008)
Latvian Open Championships Riga (2008)
International Tournament Oran (2008)
Alexandria International U20 Tournament (2008)
International U20 tournament Leibnitz (2008)
International U17 Tournament Lignano (2008)
Judo for Peace tournament Sharm El Sheikh (2008)
Carribean Championships Copa FedoJudo (2008)
BC Winter Games in Cranbrook U20 (2008)
Polish U23 Puchar Gdansk (2008)
Malta International (2008)
Italian Championships U17 Esordienti Ostia (2007)
USK Prague Cup (2007)
International tournament GP Yerevan (2007)
Open Italian Tournament Pomigliano d'Arco (2007)
Singapore Open (2007)
International Fajr Cup Teheran (2007)
I. Eurasian Cadet Sport Games Brest (2007)
Koninkrijk Spelen The Hague (2007)
Puerto Rico Open (2007)
European Club Cup Levallois (2006)
Centroamericano Championships of the Caribean (2006)
International U20 Tournament Strasswalchen (2006)
English Senior Open St. Helens (2006)
Saskatchewan Winter Games Cadets Melfort (2006)
Centroamericano Championships San José (2006)
International U20 tournament Lignano (2006)
Olympiade Cubano (2006)
Mario Kwiat Tournament Wanne-Eickel U16 (2005)
Koninkrijk Spelen Curacao (2005)
CIS and Baltics Juniors Dmitrov (2005)
English Senior Open Fenton Manor Complex (2005)
Int. U20 Tournament Strasswalchen (2005)
Copa Fedo Santo Domingo (2005)
Romanian Cup (2004)
African Qualification Tournament Casablanca (2004)
Rajiv Gandhi Lucknow (IND) (2004)
International Tournament Levallois (2004)
German Championships U17 Heilbronn (2004)
International Tournament Strasswalchen (2004)
Dutch Youth Cup Rotterdam U17 (2004)
International U18 Tournament Saarbrücken (2004)
Swamp Classic Open Louisana (2004)
English Senior Open (2004)
International Tournament Graz (2004)
Zwicker Systems Cup GP Plzen (2004)
International Junior Tournament Liévin (2004)
Junior Tournament Saint-Lo (2004)
Trofeo Villanova U23 (2004)
US National Championships Villa Park Illinois (2004)
Trofeo Villanova (2004)
Roberta Someka Tournament Zagreb (2004)
International U15 Tournament Saarbrücken (2004)
World University Team Championships Moscow (2004)
Russia President Team Cup St. Petersburg (2003)
Talenten Toernooi Eindhoven (2003)
European Team Championships Oradea (2003)
British Junior Open Crystal Palace (2003)
FEDO Cup Dominican Republic (2003)
European Team Championships preround Düsseldorf (2003)
Dubai Grand Prix Teams (2003)
Katowice Grand Prix Teams (2003)
Agglorex Trofee Lommel (2003)
The Olympic Hopes U17 Szczyrk (2003)
Iberoamericano Championships Salvador (2003)
Sanjar Jandosov Almaty (2002)
'Magomed Parchiev memorial' Nazran (2002)
German Open U23 Backnang (2002)
Vienna Masters (2002)
Pokal Murska U20 Slovenia (2002)
International Tournament Maribor (2002)
International Tournament U20 Austria (2002)
Copa Brasilia, Brasilia (2002)
Copa Brasilia U20, Brasilia (2002)
GM Sports Classic Open Edinburgh U20 (2002)
Midwestern Championships Palatine (2002)
Azores Open Juniors Lagao (2002)
Dutch Open U20 ‘s-Hertogenbosch (2002)
Monaco Grand Prix Teams (2002)
Vienna junior Masters (2002)
Junior Tournament U20 Attnang (2002)
Cadet Tournament U17 Attnang (2002)
National U23 Tournament Coimbra (2002)
Iberoamericano Championships Santo Domingo (2002)
Slovenian Cup Ljubljana (2002)
Finnish Open Kouvola (2002)
International U20 Tournament Bryansk (2002)
Pokal Lendave U21 (2002)
Ben Mesters Juniors Geleen (2002)
Ben Mesters Geleen (2002)
Trofee van de Dommelvallei (2002)
Villanova Junior Tournament Treviso (2001)
Iberoamericano Championships Madrid (2001)
IMCA America US Open Las Vegas (2001)
International Tournament U20 Estocolmo (2001)
Balaton Cup Felnot (2001)
International Tournament Fuenlabrada U20 (2001)
Copa Puerto Rico (2001)
Copa Fecoljudo (2001)
International tournament U17 Caen (2001)
Infopluss Cup 2001 Osalejad (2001)
A-nuorten Viron Avoimet (2001)
Coupe Canada Cup (2001)
Vienna International Masters (2001)
International C-Tournament Austria (2001)
Int. junior tournament d'Alençon (2001)
British Youth U20 Championships Gateshead (2001)
Schades Cup Kouvola (2001)
D'Echirolles 'Laurent Tedesco' Juniors (2001)
International B-Tournament U20 Kalingrad (2001)
Central American & Caribean Championships U20 (2001)
Copa Fedo U20 Santo Domingo (2001)
National Games of India (2001)
European Open Weiden (2001)
Cadets Tournament Toulouse - Balma (2001)
Polish Championships Rybnik (2001)
Hausberger Gedenkturnier (2001)
Hausberger Gedenkturnier U20 (2001)
Australian Open Canberra (2001)
Tournament U23 Aix-en-Provence (2001)
Junior Tournament U20 Innsbruck (2000)
International Junior Tournament Orleans (2000)
International Tournament Gerona (2000)
National Junior Championships Paris (2000)
International Tournament San Vicente (2000)
International Tournament Valladolid (2000)
Maruchan Miami Youth International (2000)
Mugen Cup Gronau (2000)
International B-Tournament U20 Kalingrad (2000)
Mugen Cup Gronau U17 (2000)
Polish Final Grand Prix Rybnik (2000)
Copa Panasonic Gerona (2000)
FISU Universiade Teams Palma de Mallorca (1999)
International U20 Tournament Vienna (1999)
Youth World Cup Gyor (1998)
International U20 Tournament Kaliningrad (1998)
Open Cyprus championships juniors (1998)
Murad Kazanbiev memorial Makhachkala (1997)
International Junior Tournament Poland (1997)
International U21 Tournament Bryansk (1997)
Youth Tournament U15 Datteln (1997)
Canada Cup Montreal (1997)
International Junior tournament Porto (1996)
International Tournament Montpellier (1995)
Israeli Open Championships (1995)
Atom Cup U18 Paks (1995)
Masters Tel Aviv (1994)
International Junior Tournament Lyon (1994)
International Tournament Alghero (1994)
International Tournament of Cuba (1994)
Spanish Cadet Championships Pozuelo (1993)
1000 Years Tournament Potsdam (1993)
EEC Junior Championships Lisbon (1993)
New Zealand Open Tournament (1992)
New Zealand International Challenge (1992)
Czechoslovakia Junior Chs Banska Bystrica (1992)
French Cadet International Dijon (1992)
Junior Tournament Grenoble (1992)
Wellington Youth International (1992)
Canada Cup Montreal (1992)
World Schools' Championships Belfort (1991)
Trofee van Vlaanderen U20 Merchtem (1991)
French Cadet International Tours (1991)
Swiss Championships U21 Collombey-Muraz (1991)
Junior Tournament San Prudencio (1991)
International Junior tournament Poznan (1991)
International Tournament Algeciras (1991)
International Tournament Schwetzingen (1990)
International tournament Perm (1990)
Wolverhampton Judo Masters (1990)
Open Championships Helmond Cadets (1990)
Polish Open Warsaw (1990)
Czechoslovakia Junior Chs Hradec Kralove (1990)
International Tournament Kursk (1989)
Open Belgian Junior Championships Etterbeek (1989)
Jugendspiele Austria (1989)
Liberation Cup Prague (1988)
Belgian National Tournament U18 Etterbeek (1988)
Belgian Beloften Tournament Etterbeek (1988)
International Tournament Paris (1988)
German Open U19 IDEM Henstedt-Ulzburg (1988)
International Tournament Toulouse (1988)
Israeli Open Championships Tel Aviv (1987)
International Tournament Essen (1987)
International Tournament Damascus (1987)
International Youth Tournament Helsinki (1987)
South British Open (1987)
Calvi Tournament Lugano U21 (1987)
British Cadet Championships (1987)
Canadian National Exhibition Toronto (1987)
National tournament U17 Wishaw (1987)
Int. junior tournament d'Alençon (1987)
International Tournament Pitesti (1987)
International Tournament Madrid (1987)
Int. Junior Tournament Strasbourg (1987)
International Junior Tournament Born (1986)
French Championships AC Saint-Quentin (1986)
International Junior Tournament Mulhouse (1986)
International Youth Tournament Bochum (1986)
British Masters Birmingham (1985)
Canadian National Exhibition Toronto (1985)
International tournament Cadiz (1985)
World Championships Medical Monte Carlo (1985)
Alternative Games of Social States - Warsaw (1984)
IJF World Cup Vienna (1984)
Flanders Open Hamme (1983)
German Open Uelzen (1983)
International Zurich Championships (1983)
Paris Invitation Tournament (1982)
International Tournament Eindhoven (1982)
International Tournament Kuwait City (1982)
Belgian Cup Juniors Etterbeek (1982)
International Cadet Tournament Gera (1982)
Belgian Cup Juniors/Seniors Etterbeek (1982)
US Open Brockton (1981)
International Tournament (1981)
Int. Junior Tournament Alexandria (1981)
International Tournament (1981)
International Tournament Zwevegem (1980)
Italian Championships Rovigo (1980)
International Tournament Königswinter (1980)
Centroamerican and Caribean Games Medellin (1978)
International Tournament Bochum (1978)
Dutch Open Cadets Kerkrade (1977)
Belgian Open Championships Aarschot (1977)
Belgian Trials Ixelles (1977)
Polish Open Warsaw - not held (1976)
Dutch Open Cadets Kerkrade (1976)
Friendship Pyongyang Cadets (1976)
Romanian Open Junior Championships (1976)
International tournament Camagüey (1976)
International Tournament Halle-Neustadt (1975)
Belgian Trials Juniors Ixelles (1975)
Jablonec nad Nisou Tournament (1975)
National Tournament Elites Ixelles (1975)
Santa Clara Friendship Event U16 (1974)
French test Championships Paris (1974)
test European Championships women Genoa (1974)
Santa Clara Friendship Event U19 (1974)
International junior Tournament Schwerin (1973)
International Tournament Darmstadt (1973)
International Cadet Tournament Wattrelos (1972)
Dutch Open Brunssum kyu grades (1972)
Cadet Tournament Frankfurt Oder (1971)
International U15 Tournament Wattrelos (1971)
International Cadet Tournament Bratislava (1970)
German U23 Championships Bad Homburg (1970)
Mitropa Cup Nürnberg (1955)
test weights European Championships Brussels (1954)
Judo results
28
Age stats
0%
Medal table
4
All...
Afghanistan
Albania
Algeria
American Samoa
Andorra
Angola
Argentina
Armenia
Aruba
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Bangladesh
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Benin
Bhutan
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Botswana
Brazil
Brunei Darussalam
Bulgaria
Burkina Faso
Burundi
Cambodia
Cameroon
Canada
Cape Verde
Central African Republic
Chad
Chile
China
CIS
Colombia
Comoros
Congo CGO
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Czechoslovakia
Denmark
Djibouti
Dominican Republic
DR Congo
East Germany
Ecuador
Egypt
El Salvador
England
Equatorial Guinea
Estonia
EUN
Faroe Islands
Fiji
Finland
France
French Polynesia
Gabon
Gambia
Georgia
Germany
Ghana
Great Britain
Greece
GSY
Guadeloupe
Guam
Guatemala
Guinea
Guinea-Bissau
Guyana
Haiti
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
IJF
India
Individual Neutral Athletes
Indonesia
Iran
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kazakhstan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Kyrgyzstan
Laos
Latvia
Lebanon
Liberia
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macau
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritania
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Mongolia
Montenegro
Morocco
Mozambique
Myanmar
Namibia
Nauru
Nepal
Netherlands
Netherlands Antilles
New Caledonia
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
North Korea
North Macedonia
Northern Ireland
Norway
Oman
Pakistan
Palau
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Puerto Rico
Qatar
Refugee Olympic Team
Romania
Russia
Russian Judo Federation
Rwanda
Samoa
San Marino
Saudi Arabia
Scotland
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
Solomon Islands
South Africa
South Korea
Soviet Union
Spain
Sri Lanka
Sudan
Suriname
Sweden
Switzerland
Syria
Tahiti
Taipei
Tajikistan
Tanzania
Thailand
Togo
Tonga
Trinidad and Tobago
Tunisia
Türkiye
Turkmenistan
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United States
Uruguay
Uzbekistan
Vanuatu
Venezuela
Vietnam
Wales
West Germany
Yemen
Yugoslavia
Zaire
Zambia
Zimbabwe
Results men
U60
1
Dragos Balbose
ROU
2
Laurent Peronne
FRA
3
Gheorghe Dani
ROU
3
Claude Segers
BEL
U65
1
Cornel-Ilie Serban
ROU
2
Francisco Lorenzo
ESP
3
Yves Engelen
BEL
3
Dan Muresanu
ROU
U71
1
George Ciuvat
ROU
2
Stanica Olteanu
ROU
3
Philippe Tambe
FRA
3
Manuel Mendez
ESP
U78
1
Daniel Radu
ROU
2
Frédéric Feuillet
FRA
3
Daniel Lascau
ROU
3
Ignacio Ordóñez
ESP
U86
1
Patric Blint
FRA
2
Iosif Nicolae
ROU
3
Alain Delcorps
BEL
3
Petru Anitoaie
ROU
U95
1
Adrian Clinci
ROU
2
P.T. Pesones
FRA
3
Valentin Oltei
ROU
3
Alain Belloin
FRA
O95
1
Mihail Cioc
ROU
2
Jean-Pierre Besse
FRA
3
Arcadie Mariasci
ROU
3
J.N. Wantter
BEL
Results women
Get JudoTV with 15% discount
Use code "JudoInside"
Featured event
World Championships Abu Dhabi 2024
16
days
Canadian National Exhibition Toronto 1985
Cat.
Name
U52
Kathy Hubble (CAN)
Canadian National Exhibition Toronto 1985
Country
Gold
Canada
1
All JudoInside profiles of…
Teddy Riner
Daria Bilodid
Tadahiro Nomura
Shohei Ono
Matthias Casse
Majlinda Kelmendi
Clarisse Agbegnenou
Ilias Iliadis
Kayla Harrison
Fabio Basile
Lukas Krpálek
Anna-Maria Wagner
Hifumi Abe
Uta Abe
Amandine Buchard
Joshiro Maruyama
Nemanja Majdov
Tato Grigalashvili
Jessica Klimkait
Tina Trstenjak
Jorge Fonseca
Nikoloz Sherazadishvili
Martti Puumalainen
Varlam Liparteliani
Nora Gjakova
Noël Van 't End
Saeid Mollaei
Christa Deguchi
Manuel Lombardo
Marie Eve Gahié
Sanne Van Dijke
Luka Maisuradze
Peter Paltchik
Michaela Polleres
Walide Khyar
Ryuju Nagayama
Lasha Bekauri
Denis Vieru
Barbara Matić
Romane Dicko
Ilia Sulamanidze
Lucy Renshall
Vazha Margvelashvili
Krisztian Toth
Marica Perisic
Tsogtbaatar Tsend-Ochir
Tara Babulfath
Khasan Khalmurzaev
Vedat Albayrak
Saki Niizoe
Miriam Butkereit
Sabina Giliazova
Kristina Dudina
Ariane Toro Soler
Balabay Aghayev
Yuliia Kurchenko
Judo results, photos, videos from…
Grand Slam Dushanbe
Grand Slam Paris
Grand Slam Baku
Grand Slam Tashkent
Grand Slam Tbilisi
Grand Slam Antalya
European Championships Zagreb
Asian Championships Hong Kong
African Championships Cairo
Pan American Oceania Championships Rio de Janeiro
Pan American Oceania U18 Championships Rio de Janeiro
Pan American Oceania U21 Championships Rio de Janeiro
All Japan Judo Championships Tokyo
Pan American Open Santiago
Junior European Cup Rijeka
Junior European Cup Anadia
Cadet European Cup Antalya
Junior European Cup Podgorica
Junior European Cup Sarajevo
Junior European Cup Poznan
Junior European Cup Lignano
World Championships Abu Dhabi
More judo info than you can analyse 24/7!
Share your results with your judo network.
Become an insider!